Členská zóna

Článok: Strava dieťaťa na dovolenke: Na čo dávať v zahraničí pozor a čo nezabudnúť doma?

Dilema každej mamy, ktorá má doma malého papkáča. Aj vy sa pýtate, či máte brať so sebou na dovolenku stravu z domova alebo dať ochutnať dieťatku aj stravu typickú pre miesto vášho pobytu?

 

Doma sa snažíme robiť dieťatku čerstvé príkrmy z rôznych druhov zeleniny a ovocia, ktoré prináležia jeho veku. Snažíme sa minimalizovať sladké, obohatiť jeho jedálniček o produkty zdraviu prospešné. Príde leto, čas dozrievania mnohých dobrôt zo záhrady, čo malé detské brušká isto ocenia. 

 

Na druhej strane však nastáva aj obdobie dovoleniek. Mnohé z vás si možno lámu hlavu nad tým, čo všetko na cestu a pobyt drobcovi zbaliť, aby ste mu nenarušili jeho jedálniček a životosprávu. Dôležité je to najmä u malých detí. Spýtali sme sa lektorky Silvie Kuzmovej z osvetového projektu Čo jedia zdravé deti aj na to, čo je vhodné a bezpečné na konzumáciu v zahraničí.

Potraviny, ktoré nezabudnite doma

Snáď žiadna mama necestuje s dieťaťom na vlastnú päsť v duchu – ‘čo bude, to bude‘. Každá sa snaží na cestovanie s drobcom náležite pripraviť. Ak zbalíte do kufra ‘potraviny prvej pomoci‘, rozhodne tým nič nepokazíte a nemusíte premýšľať, čím drobca nakŕmiť, ak sa jeho hladné bruško zrazu ozve.

 
Ad

Zbaliť si treba niektoré trvanlivé potraviny z našej krajiny:

  • výživy
  • oriešky, semiačka
  • rastlinné nátierky
  • rastlinné mlieko
  • vhodné cereálie
  • obilniny, vločky, sušienky – tie možno i napiecť doma do zásoby
  • špaldové tyčinky
  • na úpravu trávenia určite bielu ryžu alebo výrobky z nej, kamilkový alebo mätový čaj
  • kuskus, cestoviny, obilné kaše

Nestresujte sa s prikrmovaním

Na úvod začneme detičkami do 1. roka, ktoré sú vo veľkej miere prikrmované. Pod príkrmami rozumieme mixovanú alebo roztlačenú potravu – zeleninu, ovocie, mäsko a podobne. U takýchto maličkých drobcov si dávame mimoriadny pozor na stravu doma a určite to všetky chceme dodržať aj na dovolenke.

 

Lektorka v oblasti zdravej výživy detí radí všetkým maminkám, aby zachovali najmä pokoj, zabalili si do kufra trošku zeleninky a vychutnávali si vzájomnú prítomnosť počas dní voľna. Dovolenka nie je predsa vysunuté pracovisko, kde musíte stáť za sporákom. Oddýchnite si a užite pár dní voľna so svojimi najbližšími.

„Do 1. roka je najdôležitejšie, aby si maminka užila dovolenku a nemusí sa na dovolenke príliš stresovať s prikrmovaním, obzvlášť, ak je bábätko dojčené. 

Hotely štandardne neponúkajú vhodnú dojčenskú stravu pre bábätká do roka, preto ak maminky chcú prikrmovať na dovolenke, je potrebné zbaliť so sebou pár základných druhov zeleninky a obilnín a prístroj na prípravu detskej stravy v pare.

V dnešnej dobe už nájdeme na trhu veľa podobných pomocníkov. V prípade, ak je k dispozícii kuchynka, nie je žiadny problém pokračovať s príkrmami ako doma s ohľadom na vek bábätka,“ odporúča Silvia Kuzmová.

Skúšajte aj miestnu stravu

Platí to však u detí nad 1 rok. Podľa odborníčky je pre ne mimoriadne dôležitá kvalitná a pestrá lokálna strava bez vysokého obsahu korenín, soli, cukru, aditív a konzervantov. 

 

„Ak plánujete na dovolenke variť, postupujte ako doma a pridajte miestne kvalitné potraviny, najmä zeleninu, ovocie a ryby. Ak je dieťa zdravé a kvalita potravín postačujúca, nevidím problém voliť lokálne potraviny,“ ozrejmuje. 

Čo exotickejšie plodiny? V destináciách, kam sa dostanete najmä letecky, ponúkajú mnoho miestneho ovocia a zeleniny. Je vhodná aj na tanier pre drobca? Opäť je dôležité, aby malo dieťatko viac ako 1 rok. Skôr to radšej neskúšajte. 

„Pre deti po prvom roku, ktoré sú zdravé a nehrozí riziko alergickej reakcie, je možné v malých množstvách zaraďovať i miestne exotické druhy zeleniny a ovocia,“ vysvetľuje Silvia Kuzmová.

Čo dieťaťu na dovolenke nedávať?

Dať ochutnať exotické ovocie či zeleninu deťom starším ako 1. rok nie je žiadnym hriechom. S morskými plodmi však opatrne. 

„U malých detí pozor najmä na morské plody, ktoré môžu vyvolať silnú alergickú reakciu. Vyhnúť sa treba vysmážaným, ťažkým a koreneným jedlám, ako aj smotanovým dezertom,“ upozorňuje.

Radšej dieťaťu ponúknite dobrotu, ktorú obľubuje a zbalili ste si ju z domu. Každá vynaliezavá mama sa vynájde.

Nezabúdajte na pitný režim

Čistú vodu majte pri sebe vždy a všade. To je alfou a omegou aj pri obyčajnej prechádzke vonku, nie ešte na dovolenke. Vtedy si telíčko dieťaťa žiada oveľa viac tekutín.

„Vo veľkých horúčavách treba u dieťaťa zvýšiť príjem tekutín. Veľa vody však obsahuje aj zelenina a ovocie. Riadťe sa farbou moču a intenzitou cikania,“  dodáva na záver lektorka pre zdravú výživu detí z Čo jedia zdravé deti.

Maminky, počúvajte svoju intuíciu a potreby bábätka. Určite si spolu užijete príjemnú dovolenku v spokojnosti, v zdraví a s plným bruškom.

 

Návrat hore