Článok: Podceňovaná, ale pre imunitu kľúčová: Objavte čaro kvasenej zeleniny

Mnohí nad ňou ohŕňajú nosom, a pritom netušia, o čo sa sami oberajú. Jesť kvasenú zeleninu je jeden z najlepších spôsobov, ako posilniť imunitu nielen u detí, ale aj dospelých. Chcete vedieť, ako na to? Prečítajte si krátky článok a na konci vás čaká aj recept.

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo je to fermentovaná zelenina a prečo je pre naše telo nevyhnutná?
  • Je vhodná aj pre deti a v akom množstve?
  • Ktorá zelenina je vhodná na výrobu tzv. pickles?
  • + recept aj s postupom

Kvasená (fermentovaná) zelenina, tzv. pickles, má tisícročnú tradíciu. Je to ideálny spôsob uchovania zeleniny po celý rok. Nenahraditeľná je predovšetkým v zime, keď čerstvá zelenina v našich podmienkach nerastie.

Nakladaná zelenina si vďaka mliečnemu kvaseniu uchová obsah vitamínov, a zelenina spracovaná týmto spôsobom je zároveň lepšie stráviteľná a využiteľná pre ľudský organizmus.

Ale najprv pekne poporiadku…

Čo je to fermentácia?

Fermentácia alebo mliečne kvasenie mení sacharidy v zelenine na kyselinu mliečnu pomocou kvasných baktérií, ktoré zelenina prirodzene obsahuje. Čo ste ale možno netušili je, že kvasením sa dokonca znásobuje obsah vitamínu C a podporuje tvorba a využitie vitamínov skupiny B. Jednoducho kvasená zelenina je taký malý zázrak.

Prínos pre telo? 10 bodov z 10

Pokiaľ konzumujete pickles pravidelne v malých dávkach, podporujete trávenie, udržujete si zdravú črevnú mikroflóru a posilňujete svoju krv a imunitu. Preto nezabúdajte pridávať malý kopček akejkoľvek mliečne kvasenej zeleniny ku každému jedlu. Ideálne je zakončiť každé jedlo sústom kvasenej zeleniny. Jesť kvasenú zeleninu 1x denne je preto úplné minimum.

Aká zelenina sa dá fermentovať?

Naše staré mamy zvykli kvasiť hlavne kapustu so soľou a kmínom, kedy dostatočná zásoba kapusty na celú zimu bola považovaná za jeden z najdôležitejších prvkov pre udržanie pevného zdravia celej rodiny.

Kvasená zelenina sa dá prakticky pripraviť z každého druhu zeleniny – z mrkvy, zeleru, karfiolu, kalerábu, kapusty, … a veľmi obľúbené je pickles z červenej repy.

Tip pre vás

Aby sa kvasenie červenej repy podarilo, je dôležité pridať do zmesi zeleniny niektorú z týchto druhov zeleniny: kaleráb, kapusta (môže byť i čínska), reďkovka, karfiol, chren alebo horčicu.

Práve oni obsahujú tie správne baktérie mliečneho kvasenia. Ak by ste kvasili len samotnú červenú repu, kvasenie by neprebehlo dostatočne a miesto chutného pickles by vám vznikla lepkavá hmota podobná kaši. Na konci tohto článku si nájdete aj recept s presným postupom.

Ale pozor! Fermentácia, to nie je len zelenina. Fermentovať môžete aj domáce mliečne výrobky či obilniny.

Všetky nami overené recepty na domáce fermenovanie sme vám spísali do prehľadného e-booku.

Kvasená zelenina pre deti

Jasné, že aj deťom by sme mali servírovať na tanier kvasenú zeleninu. Nie občas, ale najlepšie každý deň.

Deti od 1 roka – pred podávaním ju opláchnite, nadrobno nakrájajte, alebo prepasírujete do pokrmu.

Deti od 1,5 roka – môžete podávať samostatne na tanierik malý kopček kvasenej zeleniny. Podmienkou je max. množstvo soli 1%. Deti ju veľmi obľubujú a veľmi často ju zjedia ako prvú.

Deti od 2 rokov – mali by jesť trochu kvasenej zeleniny ku každému pokrmu.

Recept fermentovanú červenú repu s kalerábom

Suroviny:

  • 1/2 kg červená repa
  • 1/2 kg kaleráb
  • 1 menšia cibuľa (cca 100 g)
  • 1% soli = 11 g
  • nádoba na kvasenie (sklenený pohár s viečkom alebo tzv. picklesák – na obrázku).

Postup:

1. Očistenú repu a kaleráb nastrúhajte na prúžky.

2. Dôkladne si umyte ruky. Do misy dajte nastrúhanú zeleninu a odváženú soľ, ktorú rukami poriadne prepracujte do zeleniny, aby pustila šťavu. Chvíľku nechajte postáť.

3. Nakrájajte nadrobno cibuľu a jemne ju vmiešajte do osolenej zeleniny.

4. Zeleninu preložtee do nádoby, v ktorej ju budete kvasiť a dôkladne utlačte tak, aby bola zelenina úplne ponorená a aby zostala šťava niekoľko cm nad zeleninou.

5. Pokiaľ by bolo šťavy málo, použite na doliatie prevarenú vychladnutú vodu.

6. Nádobu jemne uzatvorte, aby sa dostal k zelenine vzduch a nechajte kvasiť 4-5 dní pri izbovej teplote. Zvoľte miesto, kde je stála teplota (nie na slnko či k radiátoru).

7. Po niekoľkých dňoch pustí zelenina šťavu a môže začať byť cítiť. To je dobré znamenie, to prebieha proces mliečneho kvasenia.

8. Po niekoľkých dňoch ochutnajte, či je zelenina dostatočne mäkká a kyslá (každému vyhovuje iná chuť), a ak sa vám zdá ešte tvrdá, nechajte kvasiť o deň dlhšie.

9. Keď bude zelenina hotová, preložte ju do sklenených pohárov do chladničky tak, aby bola vždy ponorená v šťave. Opäť platí, že je možné doliať prevarenú vodu alebo šťavu, ktorá vytiekla počas kvasenia.

10. Takto uskladnená zelenina vydrží v chlade niekoľko mesiacov.

Scroll to Top