Článok: Detská výživa: 10 vecí, na ktoré má najväčší vplyv náš jedálniček

Možno si sa už ako mama stretla s často spomínanou frázou o tom, ako je zdravá strava dôležitá pre deti, či ako je potrebné dbať na vyvážený jedálniček. Ale čo to presne znamená a ako to uchopiť prakticky? A v neposlednom rade, prečo je tá strava naozaj tak dôležitá a čo ňou vieme ovplyvniť?

To, čo máme na tanieri my alebo naše deti má veľký vplyv a dopad na naše fungovanie v bežnom živote. Ovplyvňuje to aj prežívanie emócií, našu náladu či celkovo vnímanie nášho sveta, našej reality a v neposlednom rade aj našu psychiku.

Poďme sa pozrieť na to, čo vieme detskou výživou ovplyvniť:

1. To, čo jeme, tvorí naše telo

Sme tým, čo jeme. Telo sa skladá zo základných stavebných prvkov, a aby sme ho mali správne vyskladané a funkčné, musíme ho aj správne udržiavať.

Obzvlášť u detí, ktoré sú vo vývoji a potrebujú vybudovať pevné základy, a to vo forme sacharidov, bielkovín a tukov. Tieto základné stavebné prvky voláme makroživiny. A správne, tak ako makroživiny, tak naše telo potrebuje aj mikroživiny vo forme vitamínov, minerálov a enzýmov.

Prakticky to znamená – naučiť sa vyskladať si jedálniček tak, aby bol pestrý a obsahoval všetko potrebné.

Živiny, ktoré nevieme pre chudobnosť dnešných jednotlivých druhov potravín do tela dodať, dopĺňame v čo najprirodzenejšej forme – týka sa to predovšetkým omega-3 mastných kyselín a vitamínov/minerálov vo forme rybieho oleja a zelených potravín.

TIP pre vás:

Pre pochopenie základných súvislosti odporúčam môj webinár so vzorovým jedálničkom Detská výživa v kocke. Ako začať so stravovaním u najmenších, sa dozvieš vo webinári Ako na prvé príkrmy.

2. Vyrovnané vnútorne prostredie

Na tanieri by nemala chýbať protizápalová strava. Vyrovnaný pomer prozápalovej a protizápalovej stravy v jedálničku zaručuje, že telo je v rovnováhe a dokáže sa prirodzene popasovať so vznikajúcim akútnym či chronickým zápalom.

3. Zdravý črevný mikrobióm

Polopate povedané, zdravé črevá sú miestom, kde sa tvorí až 90% našej imunity a často sa právom označuje ako náš druhý mozog. Je to zložitý ekosystém plný tých prospešných aj neprospešných baktérií.

Ak chceme mať zdravý črevný mikrobióm, tak sa oň musíme kvalitne starať a dostatočne ho kŕmiť potravou (prebiotikami, teda vlákninou). Len tak sa nám poďakuje vo forme pevného zdravia a podporíme ním rozvoj mozgu nielen u detí, ale aj u nás,rodičov. Často sa rôzne zdravotné odchýlky spájajú so slabou starostlivosťou o tento náš druhý mozog. Takže, hor sa venovať pozornosť nášmu črevu.

4. Imunita

Keď telo správne funguje, tak je vnútorná aj vonkajšia obrana správne nastavená. Naši pomocníci – vojaci alebo odborne povedané leukocyty či biele krvinky – vedia, kedy zasiahnuť a kedy nie. Zasahujú buď príliš často, aj keď nemusia, alebo sú natoľko leniví, že nezasahujú vôbec. A my predsa chceme, aby pracovali tak, ako to my potrebujeme.

Ako si poradiť s oslabenou imunitou detí?

5. Prirodzené chute

Dieťatko sa naučí prirodzene rozpoznávať to, čo mu chutí. Často sa tým prirodzene lieči. Keď je dieťatku zima, prirodzene siahne po otepľujúcich potravinách, ktoré ho vnútorne ohrejú a je tak v súlade s tým, čo jeho telo potrebuje.

Keď je zasa choré, tak bude prirodzene inklinovať k potravinám a chutiam, ktoré zlepšenie jeho zdravotného stavu podporia.

Vedeli ste, že výživa počas choroby by mala byť upravená?

6. Viac energie

Nielen na objavovanie nového a nepoznaného pre dieťatko. K tomu netreba viac dodať. Čím viac energie, tým viac chuti do života.

7. Emočná rovnováha

Správne nastavený jedálniček dokáže ovplyvňovať našu náladu, podporuje tvorbu endorfínov, hormónov šťastia, serotonínu známeho ako hormón spokojnosti a dobrej nálady, oxytocínu či dopamínu. Táto štvorica je „must have“.

8. Spokojný spánok

Správne nastavený pomer živín na tanieri má priamu súvislosť s hormonálnou sústavou tela a produkciou tých správnych hormónov. Jedným z nich je aj melatonín – hormón potrebný pre kvalitný spánok. A ako to teda je? Jedlo ovplyvňuje spánok či spánok ovplyvňuje naše stravovanie?

9. Rozvoj mentálnych schopnosti a sústredenie

Čím lepší stav črevného mikrobiómu, tým lepší  rozvoj mozgu, centrálnej nervovej sústavy, lepšie synapsie, teda prepojenia nervových buniek. Už bolo spomenuté, že zdravé črevo je náš druhý mozog?

10. Pevné zdravie

Ak sa telo cíti dobre, cíti sa v ňom dobre aj naše vnútro. A to sa potom prejavuje aj navonok. Dieťatko je šťastné, vie prirodzene regulovať svoje emočné vypätie, je zdravé a plné života. A to je to, čo si my rodičia asi najviac želáme.

Tak, čo na to povieš? Oplatí sa zamýšľať nad tým, čo prichystáme našim ratolestiam na tanier?

Scroll to Top